Przedsiębiorcy w terminie do 20 lutego 2023 roku (poniedziałek) mogą zadecydować o zmianie sposobu opodatkowania swoich dochodów osiąganych w 2023 roku. Należy zaznaczyć, że termin ten jest nieprzekraczalny dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli przychód w styczniu bieżącego roku.

W przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą zastosowanie znajduje art.9a ust.2 ustawy o PIT, zgodnie z którym oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania działalności należy zgłosić do urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu osiągnięcia pierwszego przychodu; w przypadku osiągnięcia pierwszego przychodu w grudniu, oświadczenie składamy do końca roku podatkowego.

W celu skutecznego złożenia oświadczenia o zmianie formy opodatkowania należy dokonać aktualizacji wpisu w CEiDG. Można dokonać tego przy pomocy wniosku złożonego:

  • w urzędzie skarbowym w formie papierowej,
  • za pośrednictwem strony www.biznes.gov.pl.

Jeżeli podatnik chce kontynuować działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach nic nie musi robić.

W przypadku niedotrzymania powyższych terminów:

  • podatnik kontynuujący działalność w bieżącym roku pozostanie na dotychczasowej formie opodatkowania,
  • podatnik rozpoczynający działalność z automatu będzie podlegał skali na zasadach ogólnych, gdzie stawka podatku wynosi 12% do dochodu w wysokości 120 000 zł oraz 32% od nadwyżki ponad 120 000 zł).

W przypadku zmiany formy opodatkowania należy wziąć pod uwagę wiele czynników, między innymi:

  • w jakiej wysokości kształtować się będą potencjalne przychody i koszty w roku podatkowym – w przypadku wybrania ryczałtu jako formy rozliczeń z urzędem skarbowym podatkiem objęte będą przychody; forma ta najczęściej sprawdza się w przypadku osiągania wysokich przychodów przy jednoczesnym braku albo bardzo niskich kosztach w działalności; brak możliwości zaliczenia kosztów w tej formie zazwyczaj rekompensowany jest preferencyjną stawką podatku;
  • rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej -wpływa na stawkę podatku stosowaną przy ryczałcie, która waha się od 2% do 17%;
  • stawka składki zdrowotnej – zależnie od wyboru formy opodatkowania jej wysokość będzie wynosiła 4,9% lub 9% od dochodu bądź podana będzie w wysokości zryczałtowanej; również możliwość odliczenia części zapłaconej składki będzie różna dla poszczególnych form podatkowych;
  • możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem – należy pamiętać, że wybranie podatku liniowego lub ryczałtu wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym;
  • możliwość skorzystania z ulg podatkowych m.in. na dzieci, termomodernizacyjne – podobnie jak w przypadku wspólnego rozliczenia, nie zawsze jest możliwość skorzystania z tych preferencji podatkowych.

Wybór formy rozliczenia dobrze jest skonsultować z doradcą podatkowym, gdyż niewątpliwie decyzja ta potrafi wpłynąć w znaczący sposób na wysokość obciążeń budżetowych przedsiębiorcy.

Chess game business strategy concept

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required